سقف کاذب چیست؟

مقدمه ای بر سقف کاذب:

سقف های کاذب امروزه با تغییرات گسترده ایی روبرو شده است در گذشته سقف های کاذب گچی با کمک رابیتس و جوشکاری و در نهایت گچکاری متداول بود.وزن زیاد سقف و مقاومت کم در برابر زلزله و همچنین طولانی شدن پروسه اجرا از معایب این سقف بود.با وجود این نقایص سقف کاذب کناف با استاندارد های بالا در اجرا،یکپارچگی و مقاومت بالا در برابر زلزله ،ترمیم پذیری سریع جایگزین سقف های گچی سنتی شد.

سقف های کاذب کناف قابلیت اجرای هر نوع طرح و ایده ایی را دارا است و میتوان بعد از اجرای تیپ و بتونه و ماستیک و بعد از آن یک رنگ آمیزی حرفه ایی،یک سقف صاف و یکدست در اختیار داشت.

استانداردهای بالای کناف حتی برای آکوستیک نمودن سقف(جلوگیری از رد شدن صدا)هم قوانینی در نظر گرفته است.کاربرد پشم سنگ میتواند نقش مهمی در جلوگیری از عبور صدا در واحدها را ایفا کند،که امروزه از معظلات مهم زندگی روزمره مردم است البته دانسیته و ضخامت پشم سنگ  نقش مهمی در آکوستیک نمودن فضا دارد.

استفاده از پنل های ضدرطوبت برای مکان های مرطوب از دیگر نکات مهم در اجرای سقف کاذب است و همینطور پنل های دارای کد حریق برای مکان هایی که احتمال آتش سوزی دارد و یا مکان های حساس مثل بیمارستان ها و …..که باید دارای استانداردهای بالایی باشد از محصولات مهم سقف کاذب است.

در مکان هایی مانند هتل ها یا بیمارستان ها که حجم لوله های تاسیساتی  زیاد است و امکان آویزگیری از سقف وجود ندارد از سقف های کاذب خود ایستا استفاده میگردد.که با سازه های دیوار و بدون نیاز به ساپورت از سقف قابلیت اجرا دارد.

سقف های کاذب سیمانی یا آکواپنل  همانطور که از اسم آن پیداست هم از لحاظ نوع جنس و هم نحوه اجرا کاملا با سقف های کاذب گچی فرق دارد.پنل های سیمانی کناف در محیط های بیرونی یا محیطی که دائم در برابر رطوبت قرار دارد (مثل سونا جکوزی و استخر)استفاده میشود.حتی نوع متریال ذو نحوه اجرای تیپ بتونه این سقف کاذب متفاوت است.

با افزایش رطوبت ،رشد قارچ و کپک در کلیه سطوح سقف افزایش میابد.آکواپنل اسکای لایت از مواد غیر آلی  منحصر به فردی ساخته شده است که امکان رشد و گسترش قارچ و کپک در آن وجود ندارد.به دلیل وجود یون های آزاد کلر و همچنین شرایط غیر متعارف خورنده در فضای استخر و سونا جهت پیشگیری از پوسیدگی و خوردگی پروفیل های زیرسازی ،استفاده از پروفیل های گالوانیزه با رکش فلز روی275 و نیز اجرای پوشش محافظ مازاد (پرایمر قیری)روی کلیه سطوح پروفیل زیر سیازی الزامی است.

وزن سبک آکواپنل اسکای لایت به طور قابل ملاحظه ایی فرایند نصب را آسان مینماید.همچنین میتوان پنل را تا شعاع 1 متر در حالت خشک خم نمود.

اجرای هر نوع  پوششی بر روی ساختارهای آکواپنل اسکای لایت امکان پذیر است.برای سقف های خارجی تا ارتفاع 25 متر هیچ جایگزین مشابهی برای آکواپنل اسکای لایت وجود ندارد.بدین معنا که احتمال آسیب های ماندگار ناشی از کج باران به صفر میرسد.در خصوص اجرای مواردی با سطوح بزرگتر،نصب آسان این صفحات در سقف کاذب باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان خواهد شد

محاسبات انجام شده کلیه سازه های زیرسازی اتصالات و ادوات مربوطه بر اساس مقررات ملی وضوابط مهندسی در پروؤه است با توجه به نوع پروژه محاسبات ایستایی ساختار میبایست بر اساس حداکثر کلاس خیز f=L/500انجام شود

برای اجرای سقف های واقع در فضای بیرونی ساختمانها با ا رتفاع بیش از 25 متر یا با بار باد بیش از 5/1 کیلو نیوتن بر متر مربع میبایست از آکواپنل خارجی با ضخامت 5/12 میلیمتر استفاده نمود.

سقف کاذب مشبک:

سقف کاذب چیست؟

سقف های کاذب مشبک بیشتر در مکان های تجاری و اداری و پاساژها مورد استفاده قرار میگیرد سقف های کاذب مشبک بصورت 60*60 موجود است.سازه های این سقف بصورت کلیک به هم متصل میشود و بعد از تراز کردن سقف و گونیا کردن آن تایل ها به راحتی در جای خود قرار میگیرد.

از جمله تایل های مورد استفاده در سقف کاذب مشبک تایل گچی روکش پی وی سی است و همینطور تایل آکوستیک که ضد حریق است ولی از جنس پشم معدنی است.

از مزایای بزرگ این نوع سقف دسترسی آسان به سیستم تاسیساتی در پشت سقف است که حتی عوامل فنی تاسیساتی به راحتی میتوانند با کنار زدن تایل ها و تمییرات مورد تظر سقف را مجدد به حالت اولیه برگردانند.

از انواع دیگر سقف کاذب نوع پی وی سی آن است.مزیت بزرگ سقف کاذب پی وی سی ضدآب و ضد رطوبت بودن آن است که باعث میشود در مکان هایی که با رطوبت یا بخار زیاد همراه است کاربرد فراوانی داشته باشد.

سقف کاذب پی وی سی:

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب پی وی سی بصورت 60*60(مشبک)و یا بصورت شاخه ایی (به ابغاد6*2/0)در بازار موجود است.که از لحاظ نوع اجرا و متریال اجرا این سقف ها با هم تفاوت فراوانی دارد.

از جمله سقف های کاذبی دکوراتیو میتوان از تایل های معرق پی وی سی یا ام دی اف نام برد که توسط دستگاه لیزر سی ان سی شده و بصورت دکوراتیو شکل میگیرد.این تایلها به هر ابعاد دلخواه قابل شکل گیری است.ابعاد یک ورق آنها 1.2*2.4 است.

سقف های آسمان مجازی از انواع دیگر سقف های دکوراتیو است که حاصل چاپ بک لایت روی پلکسی 2 تا6 میلیمتر است.که با نورپردازی لامپ های اس ام دی میتوان به یک سقف زیبا و دلنشین دست یافت.

سقف کاذب کشسان از انواع دیگر سقف های  جدید دکوراتیو موجود در بازار است که با چاپ روی پارچه های مخصوص و نورپردازی دز پشت کار میتوان یک فضای جذاب و آرامبخش در فضای خانه یا محل کار داشته باشیم.از بزرگترین مزایای سقف کشسان یکپارچه بودن آن است که میتوان سقف را بصورت یکپارچه و بدون هیچ درزی اجرا نمود.اگرچه هزینه تمام شده سقف کشسان  به علت متریال های واراداتی بسیار بالا است.

هوای سالم و تازه به ندرت در محیط زندگی به دست می آید.اکثر ما 80 درصد ساعت شبانه روز را در محیط های بسته داخل ساختمان به سر میبریم.در ساختمانهای دولتی،اداری،مراکز خرید،و رستوران ها به دلیل الزامات مربوط به صرفه جویی انرژی و بسته بودن پوسته ساختمان ها ،تهویه هوا به درستی صورت نمیگیرد که این اتفاق عامل به حداقل رسیدن تبادل هوای محیط با هوای تازه و افت سریع کیفیت هوا میگردد.

از سوی دیگر لوازم درون ساختمان ها،پوشش رنگ دیوارها،کف سازی و استفاده از مواد شوینده شیمیایی و استعمال دخانیات ،دستگاه پرینتر کپی و…از منابع انتشار انواع بخار و گازهای مضر در محیط داخلی ساختمانها هستند

اکنون میتوانیم با استفاده از پنل های آکوستیک و تصفیه کننده هوای cleano استفاده کرد.که علاوه بر کاهش آلودگی هوا،آلودگی های صوتی محیط را نیز کاهش داد.

بر اساس تحقیقات موجوداین پنل ها محتوای زئولیت میتوانند سطح آلاینده های موجود در هوا از جمله دود سیگار تری تیلامین (نوعی بوی آمونیاک تند و زننده)فرمالدهید،بنزن ،هیدروکربن های آروماتیک و کلر را کاهش دهند.

برای مطالعه مقالات بیشتر می توانید به وبلاگ بوم سازه مراجعه کنید و همچنین می توانید برای مشاهده خدمات ما به  صفحه خدمات بوم سازه مراجعه کرده و راهنمایی های مناسبی از کارشناسان ما دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *